Zahrada na střeše

0
106
Reklama

Naše zahrady se ještě krásně třpytí barvami stále kvetoucích květin, pomalu se připravujeme do zeleninových zahrad a ke ovocným sadem sesbírat úrodu, kterou nám letos příroda dopřeje. Nemáte však na zahradě dostatečný prostor na vaše okrasné rostliny? Vysaďte je na střeše!

Střešní zahrady jsou stále větším hitem zejména jako volba obyvatel větších měst, kteří se rozhodli vytvořit si je nejen na soukromých domech, ale komunální zahrádky vytvářejí i na střechách vysokých panelových domů, či mrakodrapů. Takto ozdobena střecha vypadá opravdu efektně a navíc nabízí prostor k relaxaci. Její vytvoření má ale určité důležité zásady.

Ohlédněte si terén

Pokud jste koupili domek, je třeba střechu pořádně zkontrolovat, zda je schopna unést několik vrstev ochranných textilií a substrátů, které pod samotné rostliny navrstvíme.Hmotnost jednoho metru čtverečního nakonec může nést váhu až 500 kilogramů a to je třeba zvážit. Pokud máte novostavbu, určitě víte, kolik vaše střecha vydrží a určitě zde nenajdeme žádné trhlinky a pukliny, které by mohly nadělat velké problémy.

 Samozřejmě, že mluvíme o rovné ploše střechy, ale ani ty s nízkým sklonem nemusí zůstat holé. Jde o to, jaké rostliny nakonec zvolíme.

Vrstva za vrstvou

Možná budete překvapeni, kolik vrstev je třeba uspořádat na sebe tak, aby se zahradě pořádně dařilo, aniž jsme tam trávili každé odpoledne. Je to zejména hydroizolační fólie, geotextilie, drenážní vrstva (štěrk, kameniny), další filtrační geotextilie a až nyní přichází kvalitní pěstební substrát. Všechny tyto vrstvy chrání vaši střechu před vodou a agresivními kořeny rostlin.

Myslete i na zavlažovací (nejlépe poloautomatický nebo automatický) systém, který vašim rostlinkám zaručí pravidelnou vláhu i během sušších dní a také je třeba pořádně promyslet i na odtok přebytečné vody, která se bude díky izolačním textiliím zadržovat a nechceme přece, aby naše zdi trpěli.

Výsadba a relax

Rostlinky volte prozíravě. Střešní zahrady rozdělujeme na intenzivní a extenzivní druhy. Při těch intenzivních zahradách je třeba počítat s náročnější údržbou zeleně.Vybíráme si zejména z těch druhou rostlin, které jsou odolné vůči větru a silnému dešti, přímému slunci a v případě města i silnějších exhalacím, před kterými jejich nic nechrání, a dále takové, jejichž kořeny nerostou rychle a agresivně.

Při extenzivních zahradách jde o podstatně jednodušší způsob pěstování. Rostlinky vytvoří trvalou zelenou pokrývku a nevyžadují tolik vláhy a jsou odolné vůči mnohým povětrnostním podmínkám a přežijí iv zdánlivě extrémních podmínkách. Volba je jen a jen na vás.

Pak už stačí jen na nezarostlé plochy (vyložené například dřevem) vyložit zahradní nábytek a po celém dni v práci si užít výhled na vaše městečko či vesnici.

o_4

Reklama