Zapomenutá dula: Proč se vytrácí z našich zahrad?

0
99
Reklama

Dula se jako okrasný a ovocný strom pěstovala již ve starověku. Má významnou historickou hodnotu a její voňavé plody znají po celém světě. Proč ji tedy v našich zahradách téměř vůbec nenajdete?

 Důvod jsou vyšší nároky na stanoviště, neboť jen v dostatečně teplém klimatu plody zcela dozrají a mohou se tak konzumovat přímo, podobně jako jablka či hrušky. V našich pěstitelských podmínkách dula do konzumní zralosti v čerstvém stavu většinou nedozrává. Výjimka mohou být nejjižnější oblasti Slovenska. Přesto však po zvolení vhodného způsobu zpracování lze z plodů odstranit trpkou chuť, naplno si vychutnat typickou citrónovou vůni a doplnit vitamíny. Jejich obsah se ani tepelnou úpravou významně nesníží. Stačí si najít čas na přípravu džemu, marmelády, sirupu či želé.

Vyberte si tu pravou

Pěstovat lze dulu podlouhlou jablkovitá ( Cydonia oblonga subsp. Maliformis) nebo hruškovitý ( C. oblonga subsp. Pyriformis ). Rozdíl je, jak již název napovídá, ve tvaru plodů. Vyskytuje se i forma s pyramidální růstem ( C. oblonga f. Pyramidalis ), s panašovanými listy ( C. oblonga f. Marmorata ) nebo s žebernatých-hruškovitý plody ( C. oblonga f. Lusitanica ).

ideální stanoviště

Na zdravý růst a dostatečnou rodivosť vyžaduje dula výživné, lehčí až středně těžké – piesočnatohlinité a přiměřeně vlhké půdy. Ideální je chráněné slunné stanoviště s provzdušněnou zeminou s pH 6 – 7. Vyhněte se pěstování na těžkých, suchých a vápenatých půdách. Už při čtyřprocentním obsahu vápníku se na rostlině projeví chlorózy způsobené nedostatkem železa, jehož příjem jeho vyšší obsah omezuje. Na nepříznivém stanovišti mohou plody obsahovat více takzvaných kamenných buněk, které způsobí jejich tvrdost. Na pěstování kdoule je ideální nadmořská výška 250 m.

Méně náročný pěstební tvar

Pokud se rozhodnete pěstovat dulu, zvolte pěstební tvar volně rostoucí zákrpok vegetativní množení Ružinov révy. Přestože můžete stromek tvarovat i jako vějířovitě korunu, zda pěstovat bez zásahu jako stromek s více kmeny – na bázi i kolem kmene často vyrůstají výmladky, zákrpok se lépe ošetřuje a spolehlivější rodí.

Další péče

Dula patří mezi mělce zakořeňující dřeviny, proto se doporučuje vrstva nastýlky kompostu nebo spadaného listí jako ochrana před mrazem. Po zimě poškozená nadzemní část dokáže narozdíl od kořenů rychle zregenerovat.

široké uplatnění

Dula má významné uplatnění nejen jako ovocný strom s chutnými plody, ale i v ovocném škôlkárstve, kde se využívá jako vegetativní podnože pro hrušky – dula MA, dula MC, dula BA 29. Díky svému atraktivnímu vzhledu vynikne iv okrasných výsadbách. Menší strom zaujme nejen žlutými plody, ale i dekorativními a voňavými květy.

Bez chorob a škůdců

Dula je odolná proti většině chorob a škůdců, nevyžaduje chemickou ochranu. Dokonce ani ptáci neprojevují o její plody zájem. Na půdách s vysokým obsahem vápníku se můžete setkat s již zmiňovanou chloróza, což se projeví žloutnutím listů na koncích mladých výhonků. Její vzniku předejdete aplikací hnojiv s vyšším obsahem železa v chelátové vazbě. V méně vyhovujících pěstitelských podmínkách se výjimečně objevuje monilióza, padlí nebo červivost plodů způsobená obalečům jablečným. V takovém případě se ochrana provádí stejně, jako při jabloních nebo hruškách.

Reklama