Nemáte ještě zateplený dům? Naše rady vás na tuto torturu připraví.
Zateplený dům má několik výhod. Kromě toho, že výrazně snížíte spotřebu energií na vytápění, prodloužíte životnost stavby, protože izolační materiál chrání nosné konstrukce před povětrnostními vlivy a vylepšíte si vnitřní klima. Navíc naroste cena vašeho domu. Z technického hlediska zateplením odstraníte kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu obvodových stěn a zamezíte tak vzniku plísní, zvýšíte tepelnou pohodu a zlepšíte akustické vlastnosti interiéru. Díky nižší spotřebě energie na vytápění se sníží i emise škodlivých látek v ovzduší, a tak zateplení bude mít i ekologický význam.
Co zateplovat?
Každá stavba je jiná, postavená z jiných materiálů, proto se musí posuzovat samostatně. V začátcích zateplování u nás se používal jednotně izolant o tloušťce pouze 5 centimetrů, což je z hlediska dnešních požadavků nedostatečné. Někomu možná stačí deset centimetrů izolantu, ale na ten váš třeba patnáct centimetrů.
To platí nejen pro fasádu, ale i střechu, podlahy, okna či dveře. Z hlediska nákladů je levnější zateplení řadového domu, protože má jen dvě fasády. V podsklepení domě s nevytápěným suterénem musíte zateplit i jeho strop aplikováním izolace přímo na něj. Každopádně je třeba zateplit konstrukce s nejvyššími tepelnými ztrátami. Nejvíce tepla uniká stěnami starších domů – až 32 procent, okny 16 a střechou 10 procent. Úniky tepelné energie si můžete dát změřit termokamerou, která zjistí kritická místa v konstrukci domu. Vyloučit tepelné ztráty celkem není možné, ale zateplením se dají výrazně snížit.