Nemáte ještě zateplený dům? Naše rady vás na tuto torturu připraví.
Minerální vlna či polystyren?
Nejčastěji se rozhodujeme mezi tepelnou izolaci z polystyrénu nebo minerální vlny, které jsou ze všech materiálů nejpoužívanější. Součinitel tepelné vodivosti mají oba materiály podobný. V případě stejné tloušťky tepelné izolace by byla úspora energie stejná. Rozhodnutí, která izolace je pro váš dům vhodná, a určení správné tloušťky, nechte na zkušeného odborníka. Obáváte se, že polystyren obsahuje zdraví škodlivé látky? Nemusíte, neobsahuje.
Sestává z 98 procent ze vzduchu. Je tedy i lehký. Polystyrenu se vytýká i nízká propustnost vodních par, to však nemusí být problém, pokud není váš dům vlhký. Vzhledem k požární bezpečnost stavby byste měli vědět, že polystyren můžete použít pouze do výšky 12 metrů, výše se musí aplikovat minerální vlna.
Při dodatečném zateplení objektů to platí do maximální výšky 22,5 metru. Pokud toto řešit nemusíte, kromě bílého klasického polystyrenu EPS si můžete vybírat také šedý s příměsí grafitu, který má lepší tepelněizolační vlastnosti i schopnost odrážet teplo. Pěnový polystyren má velmi nízkou nasákavost a díky tomu neztrácí své tepelně izolační vlastnosti. No a nakonec, jeho silnou stránkou je nízká cena. Minerální vlna je skelná a kamenná.
Skelná je měkčí a nedá se zatížit, lze ji použít mezi trámy, krokve. Kamennou zas využijete na zateplení plochých střech, na fasády, kde se aplikuje omítka přímo na izolaci. Kamenná vlna je lepší z hlediska požární odolnosti a akustiky, skelná zase z hlediska montáže i ceny, je levnější. Obě jsou na tom lépe z hlediska prostupu vodních par jako polystyren, ale ne natolik, abyste jimi mohli kontaktně zateplit vlhký dům. Minerální vlna při styku s vodou rychle ztrácí své tepelněizolační schopnosti a při vysychání je postupně získává zpět. Proto nelze používat na zateplení soklů a zdivo přiléhající k balkonem a terasám. V těchto místech musí být použit nenasákavý polystyren do výšky 300 milimetrů.