Počasí je stále chladnější a třeba myslet i na živočichů ve vašem jezírku. Měli byste o nich postarat ještě před prvními mrazy. Zda mohou zůstat v jezírku, nebo jich je lepší přenést, zavisí od hloubky.
Hloubka jezírka
V optimální založeném zahradním jezírku s hloubkou alespoň jeden metr, kde ve vodě nejsou žádné škodlivé látky, můžete ryby přes zimu nechat v životním prostředí, na které jsou zvyklé. Přirozený zimní výběr přežijí pouze dobře živené, zdravé a odolné živočichy, podobně jako ve volné přírodě.
Když má voda hloubku od 60 do 80 centimetrů, je pouze věcí náhody, zda ryby přežijí studené roční období bez úhony. V letech, kdy je zima krátká a mírná, to zpravidla nebývá problém. Když však udeří tuhá zima a navíc trvá dlouho, ztráty bývají poměrně velké.
Mělká nádrž
V žádném případě byste přes zimu neměli nechat pod širým nebem napospas osudu ryby v minijazierku či v mělké nádrži (vědra, vany a jiné nádoby). Třeba je vylovit a na přezimování dát do místnosti, kde nemrzne, s teplotou v rozmezí od 5 do 8 stupňů Celsia. V akváriu nebo jiné vhodné nádobě rybičky přežijí chladné roční období bez větší újmy.
Pochopitelně, nádoby by měla být tím větší, čím více ryb v ní bude zimovat. Platí základní pravidlo: na 10 centimetrů délky ryby třeba 10 až 15 litrů vody. Aby ryby jejich místě, když se dostanou do neznámého prostředí, přikryjte nádobu sítí nebo řídkou tkaninou.
Bez bahna a bez rostlin
Ryby nepotřebují na přezimování světlo a nepřekáží jim ani dno bez bahna a rostlin. Při teplotě vody nižší než 8 stupňů Celsia nepřijímají potravu. Celkem jim postačí, když se voda v nádobě obohacuje kyslíkem pomocí provzdušňovacího čerpadla přes porézní kámen.
Pokud teplota vody vystoupí nad 8 stupňů Celsia, například ve sklepě, kde je umístěn kotel ústředního topení, třeba ryby mírně přikrmovat a vodu filtrovat. Doporučujeme, abyste pravidelně, každé dva až tři týdny třetinu vody vyměnili, odstraníte tím rybí výkaly. Přidejte i přípravek na úpravu vody.