Možná jste o arónii černoplodý dosud neslyšeli, lze ji znáte pod názvem černá jeřabina a lze ji poznáte až po přečtení tohoto článku. Má totiž nejen zdravé plody, ale je to i pěkná, dekorativní rostlina, nenáročná na pěstování.
Temnoplodec černoplodý
Je to opadavý, listnatý keř dorůstající do výšky 1,5 – 2 ma šířky 1,5 m. Patří do čeledi růžovitých, stejně jako například jabloň či jeřabina.
Listy jsou jednoduché, oválné, na okrajích mírně pilovité.
Na jaře kvete krémově květy, z nichž se koncem léta až na podzim vytvářejí modročerné plody – malvice. Kromě plodů zdobí rostlinu na podzim i listy, které se vybarvují v širokém spektru podzimních barev – od žluté, přes oranžovou až po červenou barvu.
Plody dozrávají od konce léta až do podzimního období. Oblibují jejich ptáci, proto třeba keř zakrýt ochrannými sítěmi, nebo se s ptáky o úrodu jednoduše podělit. Plody jsou nejchutnější, když jejich „oslah“ první mráz. Jsou méně trpké a nakyslé a mají i vyšší obsah cukru.
Aronie patří mezi nenáročné rostliny na pěstování. Roste v klasické zahradní zemině, nevyžaduje speciální substrát. Upřednostňuje slunné stanoviště. Jelikož je to keř, dá se zasadit spolu s lískami, rybízem a s jiným keříčkovitý drobným ovocem. Lze ji pěstovat i jako volně rostoucí živý plot v kombinaci s kvetoucími dřevinami. Aronie není náročná na řez. Odstraňujte pouze poškozené, případně zahušťující větve. Rostlina netrpí chorobami ani škůdci, je vhodná na ekologické pěstování.
Zdravé plody
Obsahují velké množství fyziologicky cenných látek, bioflavonoidy včetně vitamínu P, vitamíny PP, B2, B9, karoteny, pektinové látky, rutin a třísloviny. Obsahují až 3,5% sorbitolu, který je náhražkou cukru pro „cukrovkáře“. Mají vysoký obsah železa i ostatních mikroprvků, obsahují velké množství jódu, který je důležitý zejména pro těhotné a kojící matky. Šťáva z plodů se doporučuje jako léčebný prostředek při arteroskleróze a vysokém krevním tlaku, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Nejhodnotnější jsou samozřejmě čerstvé, případně sušené plody. Dají se z nich připravit šťávy, sirupy, kompoty, džemy. Je možné kombinovat je s jiným ovocem, například s ostružinami, rybízem a podobně. Labužníci si mohou sušené plody obalit v čokoládě.