Nejen na ulici ale iv domácnosti dochází ke znečištění ovzduší. Tyto znečištěné látky mají rozličný původ i zdroj.
Aniž jsme si to uvědomili, tyto látky nám mohou přivodit zarudnutí očí, bolest hlavy, alergie, astma či onemocnění dýchacích cest. Předejít jim však můžeme několika způsoby a hlavně pravidelným větráním.
1) Roztoči – nacházejí se v každé domácnosti, kde se vyskytuje prach. Tento nepříjemný mikroskopický hmyz je nejčastějším spouštěčem alergie i astmatu. Množství roztočů snížíte častým úklidem prachu. Pokuste se udržet čisté koberce a podlahy častým vysáváním i mytím. Pravidelně perte povlečení polštáře i koberce a následně, pokud vám to počasí dovolí, sušte jejich venku na slunci. S pomocí slunce tak zabijete roztoče jednodušší.
2) Plíseň – tvoří se velmi často ve vlhkém prostředí, tam kde stojí voda ve vaší domácnosti. Mají za následek poškození plic, astma případně mohou vyvolat různé alergie. Předejít plísni lze opravou všech porušených tekoucích těsnění, v koupelně používejte ventilátory pro odstranění vlhkého vzduchu, udržujte suché prostředí.
3) Domácí chemikálie – všechny chemikálie určené pro domácí čištění, obsahují určité složky a látky, které mohou vyvolat alergie, kožní onemocnění, astma, bolest hlavy nebo dráždění sliznic. V některých případech je můžete nahradit octem, jedlou sodou či malým množstvím bělidla, které mají také čistící účinek.
4) Znečišťující látky – vznikají při spalování paliva a jeho zlom tahu a nevětrané místnosti, jako při topení, ohřevu vody, při používání sušičky a krbu. Stejně tak při využívání plynových vařičů. Uvolňuje se hlavně oxid uhelnatý a oxid uhličitý. Proto nezapomínejte pořádně větrat a dbejte na bezpečnost.
5) Radioaktivní plyn Radon – jelikož je neviditelný, bez zápachu a barvy, je obtížné zjistit jeho přítomnost ve vaší domácnosti. Jediným způsobem je jeho měření a testování. Do domácnosti se může dostat otvory v podlaze i na stěně, pokud jsou tyto v přímém kontaktu se zemí. Také je druhým faktorem při tvorbě rakoviny plic.
6) Cigarety – kouření uvnitř vážně znehodnotí kvalitu vzduchu a je stejně škodlivé pro nekuřáky. Omezte proto kouření v interiéru a dostatečně větrejte.
Je na nás, abychom se pokusili zajistit si kvalitní, zdravý a čistý vzduch, který neuškodí našim orgánům.